توربولاتور

TURBOLATOR

افزايش راندمان بويلر با نصب توربولاتور

توربولاتور(Turbolator) یا Tube Insertپره‌های مارپیچی هستند که درون لوله‌های دیگها و بویلرهای Firt Tube قرار داده می‌شوند و بغیر از اینکه به جریان حالت دورانی می‌دهند موجب می‌شوند که جریان دود در داخل لوله‌ها از حالت Laminar(جریان آرام) به حالت Turbolant (جریان مغشوش) تبدیل شود، همانطور که استحضار دارید میزان انتقال حرارت در جریان Turbolant بسیار بالاتر از جریان Laminar می‌باشد و وجود این پره‌ها باعث افزایش میزان انتقال حرارت در دیگ شده و به تبع آن موجب افزایش راندمان احتراق و کاهش دمای محصولات احتراق (دود) می‌گردد به ازای 15 درجه کاهش دمای دود حدود 1% راندمان دیگ افزایش می‌یابد. وجود توربولاتور در داخل لوله‌های دیگ تاثیر انکار ناپذیری در افزایش راندمان دیگ ، کاهش تلفات انرژی حرارتی و کاهش مصرف انرژی دارد.

 توربولاتور در دو نوع ساده و کروگیت عرضه می گردد که استفاده از آن بستگی به ظرفیت بویلر ، نوع سوخت مصرفی و مشعل نصب شده بر روی دیگ دارد. نوع کروگیت توربولاتور توان افزایش راندمان تا نه درصد را نیز دارا است گام پیچش توربولاتور براساس مشخصات بویلر و مشعل محاسبه می گردد.و در هر مدل بویلر متفاوت است .
نصب توربولاتور بر روی پاس سوم دیگ در تمامی سایز های بویلر امکان پذیر است ولی در خصوص نصب توربولاتور بر روی پاس دوم ملاحظاتی وجود دارد که ممکن است بر روی برخی بویلرها نتوان این کار را انجام داد یا انجام آن مستلزم تغییراتی در مشعل باشد.در صورتی که بتوان توربولاتور را در پاس دوم نیز نصب نمود افزایش راندمان کلی تا دوازده درصد نیز دور از ذهن نمی باشد .
نصب توربولاتور بسیار ساده بوده و نیازی به جوشکاری یا لوله کشی ندارد کافی است درب جلویی دیگ باز شده و توربولاتورها درون لوله‌های دود قرار گیرند این عملیات حداکثر دو ساعت زمان می برد.

توربولاتور ۱
توربولاتور ۲

انواع توربولاتور

  • نوار پيچانده(Twisted tape)
  • نوارخميده(Bent strip)
  • نوار چين دار(Corrugated strip)
  • فنري(Helix wire)
توربولاتور ۳

جهت استعلام قیمت توربولاتور اینجا را کلیک کنید

بستن منو